Kupujete poprvé OSB desku? Poradíme vám s výběrem podle velikosti i druhu

OSB desky jsou dlouhodobě jedním z nejprodávanějších základních materiálů pro suchou výstavbu. Tyto lisované stavební desky se vyrábí ze směrově orientovaných štěpek, slisovaných ve třech vrstvách kolmo na sebe (OSB – oriented strand board) a jsou velmi oblíbené především díky širokým možnostem použití. Naši zákazníci se v souvislosti s OSB materiály nejčastěji ptají na rozměry desek. Na našem e-shopu můžete nakoupit OSB desky s těmito rozměry:

  • 2500 x 625 mm s perodrážkou, běžně skladem
  • 2500 x 675 mm s perodrážkou, na poptávku
  • 2500 x 1250 mm s kolmou hranou

Dělení OSB desek

Stavební desky z lisovaných velkoplošných třísek dělíme na tři druhy:

OSB desky s perodrážkou

Nejčastěji se vyrábí o rozměru 2500 × 675 mm a tloušťce od 12 do 25 mm. Na objednávku je možné dodat také OSB desku 2500 x 625 mm. Díky peru (úpravě hrany na jedné podélné straně) a drážce (na protilehlé straně), je montáž snazší, rychlejší a spojení OSB desek je pevnější. Tento typ OSB desek lze využít v interiéru i exteriéru, nebo ve vlhkém prostředí. Hodí se ke konstrukci podlah a střech, opláštění, výrobě stěn, přepážek, ztraceného bednění a jiných tesařských konstrukcí.

OSB desky s kolmou hranou

OSB desky s kolmou hranou mají obvyklý rozměr 2500 × 1250 mm a tloušťku již od 8 mm. Jsou vhodné jako plošný konstrukční materiál pro dřevostavby, podlahy, opláštění, nebo bednění. Pokládat se musí na pevný a rovný povrch.

OSB desky s broušeným povrchem

OSB desky jsou díky vysokotlakému lisování při výrobě hladké samy o sobě, nicméně se vyrábí i s dodatečnou úpravou broušením, s rozměry 2500 × 625 mm a tloušťkou 15 až 25 mm. Jsou vhodné i do vlhkého prostředí. Jejich vlastnosti je předurčují k využití pro stavbu podlahových, střešních a stropních konstrukcí, dřevostaveb, bednění či obalů.

Vhodnost použití podle tříd:

  • OSB3: nosné prvky ve vlhkém prostředí
  • OSB4: konstrukce s velkou zátěží ve vlhkém prostředí

OSB 1 a 2 se již prakticky nevyrábí.

Proč jsou OSB desky všech rozměrů tak oblíbené?

Hlavní předností OSB desek, kterou oceňují profesionální stavebníci i kutilové, je jejich pevnost a tuhost. OSB desky jsou vhodné do interiéru i exteriéru. Hodí se pro stavbu podlah, střech, přístřešků, opláštění menších dřevěných konstrukcí, výrobu stěn, přepážek, dočasné oplocení zahrady nebo staveniště, ztracené bednění a jiné tesařské konstrukce.

Lídr na trhu a zároveň úplně první výrobce OSB desek v Evropě, který technologii výroby stejně jako kvalitu pozvedl na novou úroveň, je SWISS KRONO, patřící pod Krono Group. Pod jednotlivými značkami Swiss Krono nebo Kronospan vždy nakoupíte kvalitní, certifikované a zdravotně nezávadné OSB desky bez obsahu formaldehydu.

Zkratka do obchodu

Podívejte se, jak může vypadat povrchová úprava OSB desek podle nejnovějších trendů.