Dotace na zateplení domku mně ušetří desetitisíce

Nová zelená úsporám 2013Přestože letní teploty stoupají k tropickým hodnotám, není to ani měsíc, kdy většina z nás ještě topila. Nepříjemně chladné jaro už je sice za námi, ale zvýšené účty za topení před námi. Není proto asi divu, že už v tom chladném máji jsem začal usilovně přemýšlet nad příští zimou a nad tím, jak by se dalo ušetřit. A věřte mi, ušetřit se opravdu dá a nyní je dokonce ta nejlepší doba.

Úspora nákladů je v dobré izolaci

Už před pár lety jsme vyměnili stará okna za nová plastová. Před rokem jsem pak prošel nabídky dodavatelů plynu a elektřiny a dodavatele jsme změnili. Úspora je pár stovek až tisícovek, ale každá koruna dobrá. Ale co dál? Zateplení, solární panely? Pozval jsem k nám kamaráda stavaře a jeho rada byla prostá: udělej zateplení fasády, nebude ti unikat tolik tepla v zimě a v létě ušetříš za klimatizaci. Pochopitelně, to napadlo i mě. Upřímně řečeno, na takovou radu nepotřebuji ani stavební firmu. Jenže vždycky tyto mé úvahy skončily u peněz.

Nová zelená úsporám pro rodinné domy

Když se ale minulý týden objevila v novinách zpráva, že se rozjíždí dotační program Nová zelená úsporám a že je zaměřený hlavně na rekonstrukce a zateplení rodinných domů, zpozorněl jsem. Ministerstvo nabízí při splnění určitých podmínek podporu ve výši minimálně 25% a maximálně až 50 % uznatelných nákladů. Čím kvalitnější opatření, tím vyšší podpora. Nejvíce mně samozřejmě zaujala možnost získat dotaci na zmiňované zateplení, podporu je ale možné využít třeba i na přípravu projektové dokumentace, zpracování odborného posudku či zajištění technického dozoru. Ale byla by škoda toho nevyužít, díky dotaci na zateplení bych totiž ušetřil tisíce až desítky tisíc korun. A zároveň by se nám každou zimu snížily náklady za topení.

Podmínky jsou na internetu

Na internetu jsem pak našel všechno podstatné o podmínkách dotací (www.nzu2013.cz). Zjistil jsem například, že v rámci programu jsou podpořeny nejen investice do energetických úspor při rekonstrukcích, ale také u novostaveb, zejména výstavba pasivních domů, případně lze žádat o dotaci na efektivní využití zdrojů energie. Je zde také skvěle zpracovaný návod na podání žádosti nebo vzorové smlouvy o dílo. Celkem ministerstvo vyplatí na dotacích miliardu korun a do programu budou zařazeny práce započaté od 1.1.2013.

Jdu do toho!

Zateplení fasády - akceNezbývá tedy než se do toho pustit. Protože na komplexní rekonstrukci domu se všemi možnými vychytávkami nebudu mít dost peněz, přichází v úvahu především izolace fasády a střechy. Důležité je, že podpora v rámci programu Nová zelená úsporám může být poskytnuta formou přímé dotace nebo zvýhodněním úvěru, což bude nejspíš můj případ.

Na internetu jsem si přečetl modelové příklady a na speciální „kalkulačce“ jsem si nechal spočítat přibližnou výši podpory. Požádal jsem také kamarády s autorizací, aby mně pomohli se zpracováním odborného posudku, jehož součástí je projektová dokumentace a energetický posudek. Příjem žádostí začne od 1. srpna 2013, takže mám dostatek času na zpracování projektové dokumentace. První finanční prostředky budou vyplaceny na podzim, dotaci pak budou muset zájemci vyčerpat do konce roku 2014.

A nakonec, jako bonus, jsem našel na internetových stavebninách www.stavbaonline.cz mimořádnou akci na zateplení fasády. Zkrátka ten pravý čas na zateplení je právě teď.

A co vy, přemýšlíte, že také využijete dotace Nová zelená úsporám?

Nové články a slevy do e-mailu

Přihlašte se k odběru našeho zpravodaje pomocí tohoto formuláře a už vám žádný článek nebo akční nabídka neunikne.

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *