5 věcí, na které si dát při nákupu stavebnin na internetu pozor – díl 2.

V prvním díle jsme se podívali na základní typy, jak vybrat spolehlivý internetový obchod se stavebním materiálem. Řekli jsme si, že důležitým ukazatelem, zda eshopu se stavebím materiálem můžete věřit, jsou recenze, nejlépe ty na Heureka.cz. Tyto recenze jsou ve většině případů skutečnými zákazníky daného eshopu. Dalším podstatným prvkem výběru dodavatele stavebního materiálu na internetu je i kvalita a rychlost komunikace. V druhém pokračování tohoto návodu se podíváme na různé cenové a jiné fígly, kterými chtějí někteří nepodctivci ulovit zákazníka.

Díly seriálu

Triky s uvedenou cenou

cena stavebnin s DPH

cena stavebnin s DPH

Nakupování zboží přes internet je v současné době naprosto běžné a je možné online koupit téměř vše od rohlíku až po automobil. Stavebniny nejsou žádnou výjimkou. Úroveň prodejců je však rozdílná a konkurence velká. Ve snaze přilákat zákazníky proto někteří uvádějí neúplné nebo zkreslené informace. Pojďme se proto podívat na nejčastější fígle.

 1. Jednotky množství

  Častým jevem je uvádění cen za neúplné jednotky množství. Příkladem může být polystyren. Běžně se polystyrenové desky vyrábí v rozměrech 500 x 1000 mm, jedna deska má tedy 0,5 m2. Ceny se však obvykle uvádějí za 1 m2. Někteří prodejci, aby se dostali ve zbožových vyhledávačích (např.Zbozi.cz) co nejvýše a cena vypadala lákavě, proto uvádějí cenu za 1 ks desky, tedy za 0,5 m2. Ne každý zákazník si ale všimne, že cena není uvedena standardně za 1 m2 jako v ostatních obchodech a není tedy zdaleka tak výhodná, jak se na první dojem zdála.

 2. Ceny s DPH a bez DPH

  Klasickou fintou je uvádění ceny bez DPH. Při pročítání a porovnávání nabídek jednotlivých prodejců proto vždy hledejte informaci, zda nabízené ceny jsou uvedeny již včetně DPH nebo bez. Kvalitní e-shop má tuto informaci uvedenu z důvodu přehlednosti vždy viditelně přímo u cen zboží.

 3. Cena materiálu v součtu s dopravou

  Řada e-shopů nabízí i u stavebních materiálů dopravu až na stavbu. Pokud máte zájem o takovou službu a porovnáváte ceny materiálu od jednotlivých dodavatelů, je třeba si předem zjistit a nechat si potvrdit cenu včetně závozu. Nezřídka se stává, že velmi lákavá cena materiálu je znehodnocena příliš drahou dopravou. Taková nabídka může být nakonec dražší než jiná, která má sice nepatrně vyšší cenu materiálu, ale v součtu s příznivější cenou dopravy bude pro zákazníka výhodnější.

 4. Ceny v závislosti na objednaném či poptávaném množství materiálu

  Častým „zaklínadlem“ prodejců je slovo nejlevnější a i samotní zákazníci hledají zboží od nejnižší ceny. Ovšem méně seriózní e-shopy neuvádí podmínky, které se k jejich „super nabídce“ vztahují. To hlavní totiž je, za jakých podmínek je cena platná a pro jaké množství. Aby se nestalo, že poptáte 100 cihel za uvedenou cenu a dostanete odpověď, že cena je platná „pouze pro celý kamion“. V lepším případě obdržíte odpověď: „Ano, můžeme Vám to dodat, ale přivezeme Vám to, až naplníme kamion a až bude cesta kolem Vaší stavby, v horizontu 3 měsíců“.

Kvalita materiálu

V současné době je velký tlak na cenu a spousta zákazníků se při výběru zboží řídí jen a jen cenou. Konkurenční boj v posledních letech proto snížil marže výrobců i prodejců na minimum. Panuje tedy obava, že další snižování cen by už bylo na úkor kvality. Zatímco domácí renomovaní výrobci se stále snaží dodržovat platné normy, vozí se k nám i zahraniční materiály, jejichž cena je sice nižší, ale kvalita mnohdy pokulhává. To ale zákazník většinou nepozná. Zatímco vizuálně vypadají materiály stejně, jejich vlastnosti mohou být kvůli rozdílné receptuře či složení zcela odlišné.

Vybírejte kvalitní, značkový materiál, ve výsledku ušetříte

Pokud např. výrobce použije při výrobě polystyrenu více recyklátu než je přípustné, tak polystyren může být tvarově méně stabilní a hrozí, že nebude splňovat požadovanou a deklarovanou tuhost a pevnost v tlaku. Použije-li zákazník takový polystyren do podlahy, která později „sedne“ či se proboří, náklady na opravu mnohonásobně převýší pár stokorun ušetřených při koupi levnějšího polystyrenu. Cena by tedy neměla být jediným kritériem, i když se podle ní samozřejmě téměř všichni řídíme.

Dalším příkladem mohou být OSB desky a kvalita použitých lepidel. Určitě záleží na tom, na co je chce zákazník použít a co od nich očekává, při stavbě či rekonstrukci domu ale většinou chceme, aby nám sloužil ještě mnoho let. Je dobré se proto informovat na složení materiálu, případně se rozhodnout pro ověřené značky jako jsou Egger či Kronospan, který vyrábí zdravotně nezávadné OSB desky bez formaldehydů.

Na co se můžete těšit v příštím díle?

Ve třetím a závěrečném díle se podíváme na platební podmínky, kterou jsou při prodeji stavebího materiálu přece jen odlišné, než je běžné u nákupu jiných produktů na internetu, například elektroniky, oblečení atd. Chcete ihned vědět, až zveřejníme druhý díl? Přihlašte se níže k odběru zpravodaje, budete první, kdo se o novém článku dozví.

Díly seriálu

Nové články a slevy do e-mailu

Přihlašte se k odběru našeho zpravodaje pomocí tohoto formuláře a už vám žádný článek nebo akční nabídka neunikne.

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *